Právo súdiť

Autor: Dagmar Sváteková | 7.9.2013 o 10:50 | (upravené 13.9.2013 o 18:59) Karma článku: 8,31 | Prečítané:  1119x

Tento článok vznikol na vysvetlenie môjho, na prvý pohľad možno nepochopiteľného, konania. Občas však nie je na škodu pozrieť sa znova. :)

 Zdroj: Pozitívne myslenie

Logicky by mi každý povedal, že sa mám súdiť. Že je odo mňa sebecké nechať tých, kto urobili chybu, bez trestu. No kto som, aby mi to dávalo oprávnenie súdiť iných?

Áno, kdesi sa stala chyba, no kto z nás sa nikdy nepomýlil? Ja urobím preklep, manžel sa pomýli v titulkoch, niekto iný zle prečíta CTčko... V podstate sme na tej istej lodi. A tak Ty, kto si bez viny, hoď prvý kameňom...

Mám prečítané kvantum všakovakých kníh, mnohým sa o takom množstve ani nesníva. Tí, čo ma poznajú, vedia, že som si prešla rôznami štádiami. Vždy však budem hovoriť, že zodpovednosť za vlastný život je len a len v mojich rukách.

Viem, zle sa to počúva, verte, že aj mne to "pílilo" uši. No prišiel deň, keď som si musela odokryť uši i oči.

"Keď robíte správne veci, správne veci sa dejú," je nápis, ktorý mi zdobí nástenku, avšak bez uvedeného autora.

V dobe, keď som si myslela, že môj "problém" a teda aj problém všetkých po mne nasledujúcich, by vyriešil súd, dostal môj synovec leukémiu. Aby toho nebolo málo, tú najzákernejšiu formu. Má dve možnosti, buď mu totálne odrovnajú imunitu a transplantujú cudziu kostnú dreň alebo... Veď viete. Uvedomujem si, že na počiatku bolo slovo... Preto mlčím.

"Kedykoľvek sa stretneš s nepriateľom, premôžeš ho láskou," povedal ktosi. Ťažké, no je to tak. Nie som sebecká, pretože nechcem prijať zodpovednosť za životy iných. Uvedomujem si však množstvo faktorov.

Sama viem o jednom prípade, keď mladá žena (v mojom veku) túto diagnózu neprežila. Lekári, čo sú mierne nad vecou (mimochodom priatelia), mi povedali, že nech by som bola kdekoľvek a robili čokoľvek, ak mi to bude súdené, zomriem. Nezomrela sa. Občas zo smiechom "vravím", že zlá zelina nevyhynie. :)

Nie, nie som pštros, ktorý strká hlavu do piesku, viem len, že ak by som niekomu (hoci nevedomky ublížila), ublížim najmä sama sebe. Mojim poslaním nie je obviňovať, súdiť, či bojovať. Mojim poslaním je pomáhať iným a vlievať nádej do sŕdc tých, ktorí to najviac potrebujú. "O bolesť sa postará život sám. Tvojou úlohou je vytvárať radosť", povedal Milton Erickson.

Alebo ako povedal pokojný bojovník: "Tí, ktorých je najťažšie milovať, sú tí, ktorí to potrebujú najviac."

Nehanbím sa za to, láska je to, čo ma ženie vpred. Napriek všetkému som nepolepšiteľný filantrop. A viem, že to, čo robím, je správne. Dejú sa totiž správne veci. :)

Ľudia, ktorí by mohli hromžiť, sú tí, ktorí prúdia do môjho života a robia všetko pre to, aby mi na mojej neľahkej ceste boli oporou. Smejú sa, hoci vedieť o tom, čo ich sužuje, nie je vôbec príjemné.

Áno, mohli by sa správať inak, obviňovať iných, že sú v situácii v akej sa nachádzajú. No treba si uvedomiť, že nad našou vôľou, sa nachádza ešte vôľa kohosi iného. Je jedno ako si to nazvete, Vesmír, Boh, Príroda...

Stephen Hawking vraj raz povedal, že žijeme na akejsi malej planéte veľmi priemernej hviezdy v jednej zo stotisíc miliónov galaxií.

Ešte stále si myslíte, že sme múdrejší ako ktokoľvek iný?

V tom prípade sa od Vás možno iba odrazia slová na záver, ktoré vyniesol Aldous Huxley: "Buďme jeden k druhému láskavejší."

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?